Diagnostik kelime anlamı olarak “tanılama yada teşhis etme” anlamına gelmektedir. Adından da anlaşıldığı üzere diagnostik cihazlar, araçlar üzerinde teşhis işlemleri yapar. Bu cihazlar sayesinde, taşıtlarda meydana gelebilecek sorunlar veya arızalar kolayca teşhis edilebilir. Bu cihazlardan ülkemizde en yaygın olarak bilineni DELPHİ DS150E teşhis cihazıdır.

Bilgisayar teknolojileri ve elektronik sistemlerin gelişimine, günümüz araçları da ayak uydurmaktadır. Bu gelişim, yanında bir çok yeni meslek dallarını da getirdi. Gelişen otomobil teknolojisi sayesinde araçların arızalanması durumunda tespit yapabilmek için yeterli belirtileri göstermeyen sistemlerin hızlı onarımı için her sistemi kontrol eden bir sensör bulunur. Bu sensörler vasıtası ile araçta donanımlar sürekli olarak kontrol edilip denetlenmektedir. Bu sensörler aracın ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) ile iletişim halindedir ve sensörler düzensiz çalışan bir sistem tespit ettiğinde hata kodunu ECU’ya bildirir ve arıza kaydı aracın beynine işlenir. Ardından gösterge panelinde arıza lambası yanar.

Diagnostik teşhis cihazları çalışma prensibi doğrudan ECU’ya bağlanarak kullanılır. Bir çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Diagnostik cihazını ECU’ya bağlamak için OBD2 soketini kullanılır. Kelime anlamı ‘On Board Diagnostic’tir. Diagnostik teşhis cihazları, modern araçlarda bulunan ECU ile haberleşerek araçların her türlü aksam ve parçaları hakkında bilgi alan, ECU’ya kaydedilen arızaları okuyan, hata kodlarını silen, kodlama yapan, adaptasyon ve Dpf rejenerasyonu yapan ve bunun yanında birçok işlemi de gerçekleştiren cihazlardır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.